دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


آیا می دانید

همه چیز درباره همورویید یا بواسیر

( هموروئید-بواسیر ) هموروئید چیست :
هموروئید عبارت است از بالشتک های عروقی طبیعی در کانال مقعد که به کنترل دفع کمک می کنند. همورویید ها وقتی ورم می کنند یا ملتهب می شوند غیر طبیعی می شوند.ابن سينا اين بيماري را توده عروقي وريدهاي ناحيه مقعد مي داندكه مي تواند به شكل غائره (داخلي) يا ناتئه (خارجي مفتحه خون ريزي دهنده) و يا عمي (بدون خون ريزي تظاهر يابد. گاه دردناك و گاه بدون درد است و در برخي بيماران همراه با ترشح و در برخي بدون ترشح است ابن سينا تأكيد میكند كه در گام نخستين بايد اين بيماري را از ساير بيماري هاي قسمت تحتاني دستگاه گوارش كه علايم مشابهي دارند افتراق داد؛ بيماري هايي هم چون التهاب ركتوم، زخم هاي كولون و ركتوم، شقاق مقعد و بيرون زدگي پرولاپس مقعد.هموروئید ها ارگان هاى طبیعى این ناحیه هستند که در اثر زور زدن به دنبال یبوست مزاج و یا اسهال مى توانند پرخون و متورم شده و در صورت تکرار یبوست و زور زدن موقع اجابت مزاج این بالشتک هاى عروقى متورم و دچار پارگى و زخمى شده و به صورت خون ریزى و بیرون زدگى و گاهاً درد به هنگام اجابت مزاج خود را نشان دهند.

هموروئیدها دو نوع هستند :
داخلی و خارجی نیمی از مردم امریکا در دوره ای از زندگی خود به بیماری هموروئید مبتلا می شوند. شیوع در دو جنس مساوی ذکر شده است و پیک سنی بین ۴۵ تا ۶۵ سالگی است

هموروئید خارجی دو نوع است :
1- در یک نوع فقط عروق بزرگ و برجسته می شود
2- در نوع دیگر خون لخته يا ترومبوز می شود

علل هموروئید ، بواسیر
علت دقیق همورویید علامت دار ناشناخته است ولی عواملی که در این زمینه نقش دارند شامل موارد زیر است. یبوست مزمن - اسهال مزمن- رژیم غذایی کم فیبر- افزایش فشار داخل شکم - اسیت - چاقی - نشستن به مدت طولانی-نداشتن ورزش - توده ی داخل شکم - سرفه ی مزمن - ارث - حاملگی ؛ البته علایم خانم های باردار ممکن است بعد از زایمان بهبود یابد و یا در بعضی موارد به خاطر فشار های زایمان تشدید شود.

درباره بیماری هموروئید
هموروئید رگ متورم و ملتهب در رکتوم مقعد است که منجر به ناراحتی و خونریزی در این ناحیه می گردد. بواسیر یا هموروئید معمولا از زور زدن در هنگام دفع مدفوع ـ چاقی یا بارداری ایجاد می شود . احساس ناراحتی در ناحیه مقعد علامت شایع این بیماری است به خصوص در هنگام دفع مدفوع و یا در هنگام نشستن است . سایر علایم شامل خارش و خونریزی است. یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند در بهبود هموروئید نیز موثر هستند. ملین ها و داروی ضد هموروئید نیز موثر هستند. در برخی موارد یک روش پزشکی مثل عمل جراحی برای حذف هموروئیدمورد نیاز است تا درمان قطعی انجام شود و درد مقعد کاهش یابد.

هموروئید داخلی - بواسیر داخلی
هموروئید داخلی در بالای خط دندانه ای است و با اپی تلیوم ستونی پوشانده شده و رسپتور های درد ندارد. آن ها در سال ۱۹۸۵ به ۴ دسته بر اساس درجه پرولاپس یا بیرون زدگی تقسیم شدند
درجه اول : فقط خون ریزی دارد و بیرون زدگی ندارد.
درجه دوم : خون ریزی و بیرون زدگی دارد و بیرون زدگی خودبخود جا می رود.
درجه سوم : بیرون زدگی فقط با فشار دست جا میرود
درجه چهارم : بیرون زدگی حتی با فشار دست هم جا نمیرود
هموروئید داخلی می تواند پرولاپس باشد، به این معنی که رکتوم را ترک می کند و خارج از بدن خارج می شود. از آنجایی که هموروئید پرولاپس گسترش یافته در عضله و خارج از بدن، فشار روی انتهای عصبی در انسداد قرار می گیرد و می تواند بسیار دردناک باشد. اگر ترس دارید که ممکن است هموروئید داخلی را از بین ببرید، می توانید آنها را با احساس و ظاهر خود تشخیص دهید: آنها گفته می شود که یک پچ نرم و پف کننده پوست هستند و پوستی صاف تر از پوست انقباض دارند. اغلب این هموروئیدها به صورت خود به داخل مجرای رکتوم می روند یا ممکن است به آرامی به راست روده برداشته شوند

هموروئید خارجی
این هموروئید ها زیر خط دندانه ای هستند. در قسمت فوقانی تر با انودرم و در قسمت پایین تر با پوست پوشیده شده اند. هر دو قسمت به درد و حرارت حساس هستند.

هموروئید ( بواسیر ) ترومبوزه
هموروئید های ترومبوزه که بصورت برآمدگی کبود رنگ و دردناک در آنودرم دیده می شوند, 48 تا 72 ساعت اول درد شدید و ناراحت کننده ایجاد می کنند و بعد از آن درد کاهش می یابد. همانطور که از اسم همورویید ترومبوزه پیداست این بیماری در قسمت خارج از مقعد می باشد همورویید معمولی شروع آن از قسمت داخلی مقعد یا رکتوم می باشد که رگ های بالشتک نقش بالشتک را دارند و همورویید داخلی هستند و به تدریج اندازه آن ها بزرگ تر شده و مشکل زا می شوند اما در همورویید ترومبوزه در بیرون مقعد و اطراف مقعد این اتفاق می افتد.در صورتی که بیمار در مرحله ابتدایی مراجعه نماید بهترین درمان هموروئید کتومی می باشد ولی اگر مدتی از شروع درد می گذرد و درد در حال کاهش باشد می توان درمان دارویی را انتخاب کرد. معمولا بیمار طی یک روز تا یک هفته قبل از شروع بیماری فرد دچار استرس سنگین بوده است.

همورویید ترومبوزه
از عوارض باندینگ همورویید ترومبوزه می توان خونریزی تاخیری را نام برد. اگر همورویید ترومبوزه زخم شده یا پاره شود و یا با درد شدید همراه باشد توصیه به برداشتن همورویید ترومبوزه می شود .بعد از عمل روزی دو بار تا ۱۰ روز در لگن آب گرم بنشینید

خارج کردن هموروئیدهای خارجی ترومبوزه
به طور کلی هموروئید خارجی ترومبوزه موجب درد شدید و توده قابل لمس در اطراف مقعد در طول ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از ترومبوز می شوند. ترومبوز را می توان تحت بی حسی موضعی و درون مطب خارج کرد. به دلیل این که لخته ایجاد شده معمولا حفره دار است انجام برش ساده و تخلیه ان اغلب موثر نیست و هموروئید باید کاملا خارج شود.بعد از ۷۲ ساعت ترومبوز شروع به باز جذب می کند و درد به صورت خودبخود برطرف می شود.در صورتی که درد برطرف شود{بعد از گذشت ۷۲ ساعت}خارج کردن هموروئید ضروری نبوده اما نشستن در لگن آب گرم و تجویز داروهای مسکن مفید است.

علل هموروئید ترومبوزه
ترومبوزه به معنی لخته می باشد . معمولا فرد به دلیل فعالیت سنگین و شدید برداشتن یک جسم سنگین یا یک فشار یا در اثر استرس روحی دچار این بیماری می شود. علت شایع بروز هموروئید ترمبوزه
1. زور و فشار زیاد در هنگام اجابت مزاج
2. تکرر اجابت مزاج مثلا اشخاصی که بیماری التهابی روده دارند به دفعات عمل دفع را در روز انجام می دهند که این یکی از علل بروز هموروئید ترومبوزه است
3. افرادی که به مدت طولانی می نشینند به خصوص نشستن بر روی سطح سفت مثل خلبان ها ،رانندگان کامیون و موتور سواران پلیس
4. افرادی که اجسام سنگین بلند می کنند مثل وزنه بردارها
درمان هموروئید ترومبوزه
برای درمان همورویید ترومبوزه در اندازه ۱ تا ۲ میلیمتر می توان از درمان دارویی مسکن و ملین استفاده کرد. ولی در اندازه بیش از ۱ میلیمتر حتما باید جراحی شوند و جراحی آن با چاقو و لیزر امکان پذیر است . درمان با لیزر فوق العاده راحت و با طول درمان کمتر می باشد با بی حسی موضعی کنار توده تزریق می شود و سپس یک برش مختصر با لیزر روی ناحیه داده می شود. لخته خارج شده و رگ یا مویرگی که پاره شده سوزانده می شود که حتی نیاز به هیچ گونه بخیه هم ندارد. فقط طی چند روز نشتی خونابه دارد که کم کم خوب می شود .
علایم هموروئید ( بواسیر )
خون ریزی :
اولینو شایع ترین علامت همورویید خون ریزی بدون درد است . این نوع خون ریزی از علایم همورویید داخلی است . خون ممکن است به صورت رگه هایی در اجابت مزاج دیده شود یا بعد از اجابت مزاج به مقدار کم چکه کند . بیماری که با خون ریزی مراجعه می کند خصوصا بیماری که ذکر می کند خون با مدفوع مخلوط است باید از نظر تمام علت های خون ریزی مقعد بررسی شود.
توده :
دومین علامت همورویید بیرون زدن بالشتک های هموروییدی از مقعد است.
درد :
سومین علامت همورویید درد است . درد در همورویید درجه ۳ و۴ داخلی ترومبوزه و نکروزه و همورویید خارجی ترومبوزه دیده می شود. علائم دیگر شامل ترشح مخاطی - احساس دفع ناکامل - بی اختیاری مدفوع - التهاب و تورم - خارش
تشخیص هموروئید ( بواسیر)
هموروئید ها به طور تیپیک با معاینه فیزیکی تشخیص داده می شوند. با مشاهده ی مقعد و بافت اطراف می توان هموروئید خارجی و هموروئید داخلی پرولابه را تشخیص داد. معاینه ی رکتوم برای بررسی تومورها :
پولیپ ها :
پروستات بزرگ وابسه ها لازم است . ممکن است انوسکوپی لازم شود . اگر درد وجود دارد احتمال وجود شقاق و یا یک هموروئید خارجی بیش تر است. بیماری هایی که ممکن است با همورویید اشتباه شوند - تشخیص افتراقی هموروئید بعضی مشکلات انورکتال شامل شقاق ؛ فیستول ؛ آبسه ؛ سرطان های کولورکتال ؛ واریس رکتوم و خارش علایم مشابه داشته و ممکن است به اشتباه به هموروئید نسبت داده شود . خون ریزی مقعد ممکن است به علت کانسر کولو رکتال ؛ بیماری های التهابی روده و کولیت ؛ بیماری های دیورتیکولار و انژیو دیسپلازی رخ دهد. بیماری های دیگر که باعث ایجاد توده در مقعد می شود شامل : تگ های پوستی ؛ زگیل های مقعد ؛ پرولاپس رکتوم ؛ پولیپ و پاپیلای بزرگ شده ی مقعد .
عوارض همورویید
پرولاپس ( پایین افتادگی همورویید از مقعد ) خونریزی و پیدایش کانون های نکروزی در گره های همورویید از جمله عوارض همورویید می باشد. لخته شدگی گره های همورویید یکی از بدترین عوارض آن می باشد.این روند می تواند به سیاه رگ های غشاء مخاط راست روده نیز گسترش یابد. تورم و التهاب ممکن است به دیواره خروجی راست روده اسفنکتر مقعد اطراف مقعد و حتی اعضاء تناسلی انتشار یابد فشار بافت های ملتهب و ورم کرده به شاخه های متعدد عصب و پایانه های آنان می شود. بیمار قادر به نشستن و حرکت دلخواه نبوده مجبور به دراز کشیدن اجباری می شود. تب بیمار ممکن است به ۵/۳۷ تا ۵/۳۸ درجه برسد. آنمی فقر آهن نیز از جمله عوارض خونریزی مزمن همورویید می باشد.
پیشگیری از هموروئید (بواسیر)
روش های جلوگیری از هموروئید (بواسیر )
- جلوگیری از زور زدن و نشستن طولانی در توالت
- اجتناب از یبوست و اسهال مزمن
- افزایش فیبر در رژیم غذایی
- نوشیدن روزانه ۱۰-۸ لیوان آب
- کاهش وزن
- ورزش
- اجتناب از غذاهای کم فیبر مانند بستنی ؛ پنیر ؛ نان سفید و گوشت
- اجتناب از استفاده ی غیر معمول از ملین ها.
- افرادی که حداقل دو بار در هفته آسپرین مصرف می کنند نسبت به افرادی که اغلب آسپرین مصرف نمی کنند ۲۷ درصد کمتر به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند.
ـ كنترل عملكرد كبد، طحال و دستگاه گوارش
- لينت مزاج شكم : يبوست باعث تشديد بيماري مي شود لذا فرد بايد لينت مزاج شكم داشته باشد.
هموروئید در بارداری
هموروئید در دوران بارداری شایع تر است. هموروئید در بارداری بخصوص ۳ ماهه سوم شایع است. بعضی از خانم ها هموروئید را برای اولین بار در بارداری تجربه می کنند. اگر شخصی قبل از بارداری هموروئید داشته باشد در حین بارداری مجددآ عود می کند. گاهی ممکن است هموروئید در مرحله دوم زایمان به علت زور زدن بروز کرده که این شکایت شایع بعد از زایمان است. در بیش تر موارد هموروئید هایی که در طی بارداری ایجاد شده اند بعد از زایمان بهبود می یابند خصوصآ اگر از یبوست اجتناب شود. توجه کنید که استفاده از پماد و شیاف آنتی هموروئید حتما باید زیر نظر پزشک باشد.
چرا هموروئید در بارداری شایع تر است ؟
۱- رشد رحم در طی دوران بارداری سبب فشار روی ورید های لگن و اندام تحتانی شده و برگشت خون از نیمه تحتانی بدن کند تر می شود که این سبب ورم و متسع شدن عروق می گردد و همین امر باعث بروز هموروئید می شود.
۲- یبوست هم یکی عوامل همورویید در بارداری می باشد زیرا باعث می شود که دفعات دفع مدفوع کمتر شود و مدفوع سفت و خشک شود و دفع دچار مشکل می شو
۳- افزایش هورمون پروژسترون در طی بارداری سبب شل شدن و ورم کردن دیواره عروق وریدی می شود. پروژسترون نیز سبب آهسته شدن حرکت دستگاه گوارش می شود روده ها در دوران بارداری آهسته تر حرکت می کنند .
آهن موجود در مکمل هایی که مصرف می کنند زنان باردار نیز باعث بروز یبوست می شود.
هموروئید در بارداری و راه های پیشگیری و درمان
ــ نشستن در تشت آب ولرم روزانه ۳ـ۴ بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه .
خانم های حامله آز مصرف بتادین در تشت آب ولرم باید خودداری کنند چون برای جنین مضر است .
ــ استفاده از نرم کننده های مدفوع و مایعات (آب )
ــ استفاده نکردن از چای و نوشابه چون یبوست را تشدید می کند.
ــ مصرف غذا های پر فیبر مثل میوه جات و سبزیجات و غلات سبوس دار ــ بعد از هر دفعه اجابت مزاج اطراف مقعد را به خوبی تمیز و خشک کنید ( به آرامی و از جلو به عقب )
ــ كنترل عملكرد كبد، طحال و دستگاه گوارش
چطور از هموروئید در طی دوران بارداری اجتناب کنیم ؟
- خانم ها در طی دوران بارداری مستعد هموروئید هستند ولی این غیرقابل اجتناب نیست. در این جا توصیه هایی برای پیش گیری از هموروئید برای شما ذکر می کنم:
- اولین و مهم ترین راه اجتناب از یبوست است{ ازطریق داشتن رژیم پرفیبر ؛ اب حداقل ۱۰-۸ لیوان در روز ؛ ورزش منظم حتی حداقل در حد یک پیاده روی کوتاه}
- وقتی احساس دفع دارید آن را به تاخیر نیاندازید
- روزانه حرکات ورزشی kegel را انجام دهید. این ورزش باعث افزایش جریان خون منطقه لگن و مقعد و کاهش شان هموروئید می شود. این ورزش هم چنین باعث افزایش توان عضلات اطراف واژن و مجرای ادرار و در نتیجه بهبود بدن بعد از زایمان می شود.
- از ایستادن و نشستن طولانی اجتناب کنید.
اگر شغل تان نشسته است هر ساعت چند دقیقه ایستاده و حرکت کنید. در منزل هنگام استراحت ؛ مطالعه و نگاه کردن تلویزیون به پهلوی چپ دراز بکشید تا فشار از روی عروق لگنی برداشته شود kegel exercises در این ورزش باید عضلات ناحیه کف لگن به سمت بالا جمع شود طوری که مثلا شما می خواهید از دفع ادرار یا گاز جلوگیری کنید. روزانه باید چندین بار این ورزش را تکرار کنید. در طی این ورزش نباید عضلات شکم یا قفسه سینه منقبض شود ؛برای این می توانید دست روی ناف خود بگذارید در طی این ورزش نباید ناف حرکت کند یا جابجا شود.

برای بهبودی از هموروئید ( بواسیر ) در بارداری چه کنیم ؟
یک پک یخ با یک پوشش نرم روی محل گرفتار گذاشته و روزی چند بار این کار را تکرار کنید. روزی چند بار در لگن آب گرم برای بهبود درد بنشینید. برای دستمال توالت از دستمال بدون عطر ؛ سفید رنگ و نرم استفاده کنید. استفاده از دستمال مرطوب بهتر است. در صورت تشدید بیماری حتمآ با پزشک خود برای مصرف دارو های موضعی مشورت کنید زیرا بیش تر این دارو ها را بیش تر از یک هفته نمی توان استفاده کرد.

هموروئید در بچه ها
باید توجه داشته باشیم که بچه ها ممکن است از گفتن علائم و مشکلات اجابت مزاج خود به والدین خجالت بکشند. شایع ترین علت هموروئید در بچه ها یبوست است و شایع ترین علامت نیز شکایت از ناتوانی در دفع یا احساس داشتن مدفوع بعد از عمل دفع می باشد. علامت دیگر وجود خون در مدفوع یا کاغذ توالت است.

درمان های خانگی هموروئید در بچه ها
کرم های مناسب برای بچه ها در داروخانه ها وجود ندارد .برای کنترل درد ایبوبروفن توصیه می شود. بچه باید روزی چند بار به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه در لگن اب گرم بنشیند. اگر پودر جو دو سر به آب گرم اضافه شود تسکین دهنده است. پاشیدن نشاسته ی ذرت در ناحیه مقعد خارش را کنترل می کند. درد این ناحیه را می توان با گذاشتن کیسه ی یخ که با حوله پوشیده شده به مدت ۵ دقیقهتسکین داد. در کودکان مصرف روغن های معدنی مانند پارافین و نرم کننده های مدفوع نیز توصیه می شود ( البته تحت نظر پزشک ) به طور معمول بچه های ۲ ساله باید حداقل ۵ گرم فیبر در روز دریافت کنند. برای کودکان بزرگتر سن بچه+ ۵ گرم فیبر باید محاسبه شود مثلا یک بچه ۸ ساله باید ۱۳ گرم فیبر روزانه مصرف کند.

يكي از بيماريهاي شايع آنوركتال در بالغين هموروئيد مي باشد كه عامل زمينه اي و علائم و درمان آن بطور مفصل مورد بررسي قرار گرفته ولي در كودكان مطالعات بسيار كمي روي هموروئيد انجام شده است. آيا در كودكان هم هموروئيد ديده مي شود؟ با مراجعه به كتب و مقالات مشخص مي شود كه در مورد هموروئيد كودكان بررسي اندكي صورت گرفته است و اغلب گزارشات هموروئيد را متعاقب هيپرتانسيون پورت ذكر نموده اند. هدف ما از اين مطالعه بررسي هموروئيد در كودكان است و مي خواهيم بدانيم آيا اين بيماري در كودكان سالم هم ديده مي شود و يا خير؟ با مراجعه به پرونده بيماران بستري در بيمارستان هاي اميركبير و بهرامي در طي سالهاي 1378-1362 مشخص شده است كه در بيش از30 هزار عمل جراحي انجام شده فقط 7 مورد هموروئيد وجود داشته است. اين 7 بيمار بررسي شده اند كه 6 مورد پسر بودند (%85) و شايع ترين سن مراجعه حدود 6 ساله بوده است.

بيشتر بيماران بعلت توده ناحيه آنال (%43) و بعد از آن به علت ترومبوز (%28.5) مراجعه كرده بودند. در بررسي بيماران هيچ نكته پاتولوژيك ديگري يا بيماري زمينه اي وجود نداشته است و بعد از درمان جراحي و طبي تمام بيماران بدون عارضه پاسخ رضايت بخش داده اند. لذا نتيجه مي گيريم كه هموروئيد در اطفال نيز مي تواند بدون عامل زمينه اي ايجاد شود و اغلب پاسخ درماني مناسب و بدون عارضه را در اين بيماران انتظار داشت و البته اغلب بيماران دچار فيشرآنال ـ پرولاپس ركتوم ـ پوليپ ركتوم بعنوان هموروئيد مراجعه نمايند.

رژیم غذایی هموروئید در بچه ها
یک رژیم پر فیبر مهم ترین راه درمان هموروئید است شامل سبزی ؛ میوه تازه ؛ حبوبات ؛ نان ؛ برنج قهوه ای ؛ اجیل ؛ دانه ها ؛ عدس. بچه ها باید از خوراکی هایی که باعث یبوست می شوند اجتناب کنند شامل شیر ؛ پنیر ؛ بستنی ؛ کیک ؛ و غذا های پردازش شده. بچه هایی که هموروئید دارند باید آب میوه فراوان بنوشند و نوشیدنی های کافئینه و چای مصرف نکنند زیرا آن ها ادرار آور بوده و آب را از بدن بچه ها خارج می کند.
ــ به جای استفاده از شیر پر چرب از شیر کم چرب یا شیر سویا استفاده کنید.
ــ مقدار شیر مصرفی کودک را تا میزان ۱/۵ تا ۲ لیوان کم کنید.
ــ از دادن غذاهایی که موجب یبوست می شوند جدا خودداری کنید.از جمله موز
ـ هویج پخته
ـ غذا های چرب مثل سیب زمینی سرخ کرده و غذاهای آماده
ـ برنج سفید
ـ شیر ماست پنیر بستنی. اگر لبنیات را به خاطر یبوست محدود کردید منابع دیگر کلسیم از قبیل پرتغال جعفری سویا کلم و دانه ها را به کودک بدهید . غذا های فیبری و سبوس دار را در غذا های بچه ها قرار دهید .
مایعات مثل آب
ـ آب سیب
ـ آب گلابی به بچه ها بدهید

درمان بواسیر یا همورویید ـ درمان طبی هموروئید ( بواسیر )
درمان اولیه برای هموروئید های خفیف تا متوسط درمان طبی می باشد. _ اولین راه درمان کنترل یبوست بوسیله ی رژیم پر فیبر می باشد. باید حداقل ۳۰ گرم فیبر روزانه مصرف شود. شامل میوه ها ؛ سبزیجات ؛ حبوبات . در صورت نیاز با دستور پزشک ملین تجویز می شود._ افزایش مصرف مایعات. روزانه ۱۰-۸ لیوان اب ؛ کاهش مصرف چای و مایعات کافئینه.
_ لگن اب گرم بمدت ۱۵ دقیقه بعد از هر اجابت مزاج حدودا روزی ۳-۲ بار
_ ورزش ایروبیک و پیاده روی روزی نیم ساعت کمک کننده استبه محض احساس دفع باید اقدام به اجابت مزاج نمود.
_ هر روز یک زمان خاص را
- مثلا بعد از غذا خوردن
- تنظیم کنید و روی توالت بنشینید. این به تحریک حرکت روده کمک می کند.
_ هنگام خشک کردن این ناحیه نباید دستمال محکم و با فشار روی این ناحیه کشیده شود و می توان از خشک کننده مو استفاده کرد.
_ ضد التهاب های غیر استروییدی به کاهش درد کمک می کند.

درمان موضعی هموروئید حاد
ــ شستن گره های پایین افتاده از کانال مقعد ۳ تا ۴ بار در روز با گرفتن دوش آب گرم
ــ در صورتی که نشانه های التهاب حاد وجود نداشته باشد باید پس از چرب نمودن گره ها با امولسیون سنتومیسین یا روغن گیاهی، آن ها را با احتیاط وارد مجرای راست روده کرد. اطراف مقعد را باید با دستمال نرم، خشک و تمیز پوشانده، برای نگه داشتن آن از مایو های T شکل استفاده کرد. هر بار بعد از توالت رفتن این عمل باید انجام گیرد.
ــ با شروع خون ریزی باید اطراف مقعد و گره های هموروئیدی را با گرفتن دوش آب گرم شسته، گره ها را با امولسیون سنتومیسین چرب نمود. ۲ بار در روز از شیاف های ضد هموروئید استفاده کرد و با محلول فوراسیلین یا ریوانول اطراف مقعد را ضد عفونی و پانسمان نمود. در صورت خون ریزی نباید گره ها را وارد مجرای راست روده کرد چرا که این عمل موجب آسیب دیدن بیش تر، خون ریزی مجدد و عفونی شدن آن ها می گردد.

هموروئید-بواسیر در چه زمانی نیاز به جراحی پیدا می کند ؟
۱- اگر هموروئید پایدار بماند و به درمان های اولیه جواب ندهد.
۲- خون ریزی داشته باشد.
۳- در اجابت مزاج تاثیر بگذارد.
۴- مزاحمی برای زندگی و آرامش شخص باشد.

روش های درمان و جراحی هموروئید یا بواسیر
بستن شریان هموروئید با استفاده از داپلر- در این روش با استفاده از داپلر عروق تغذیه کننده هموروئید مشخص شده و بسته می شود . این عمل باعث قطع جریان خون هموروئید شده و تورم ان از بین می رود. ریت درمانی آن کم تر و عوارض آن نیز نسبت به جراحی کم تر است.

اسکلروتراپی پاکه هموروئید ( بواسیر )
این روش شامل تزریق ۳-۱ میلی متر مواد اسکلروزان مانند فنل در روغن زیتون سدیم موروات وکینین اوره داخل پاکه هموروئید درجه ۱و۲ و۳ است که سبب کلاپس جداره همورویید و کوچک شدن آن می شود. عوارض کمی گزارش شده است ولی عفونت و فیبروز دیده شده است. ریت موفقیت ۷۰٪ است. روش های دیگر شامل : الکتروکوتری ؛ اشعه مادون قرمز؛ جراحی باز؛ جراحی لیزری ؛ کرایوسرجری.

تزریق ماده اسکلروزان
تزریق الکل، محلول ید و اسید فنول در گره های هموروئیدی موجب تغییرات تدریجی گره ها به بافت جوشگاهی می شود.
گره زدن سفت گره های هموروئید با نوار لاستیکی در افرادی که بخصوص به مواد اسکلروزان جواب نمی دهند موجب خشک شدن و افتادن بی درد گره می شود.
تخریب با لیزر
نوربندایش ماوراء قرمز
بندایش الکتریکی
هدف از درمان کنسرواتیو رفع موقتی حدت بیماری، آماده کردن بیمار برای جراحی و دوره بعد از عمل بوده، شامل پرهیز درمانی، جلوگیری از یبوست با استفاده از نرم کننده های مدفوع و … می باشد.

بستن پاگه هموروئید(بواسیر) با حلقه لاستیکی
این روش برای هموروئید درجه ۲و۳ داخلی مناسب است و بصورت سرپایی و بدون استفاده از بی حسی و بیهوشی قابل انجام است. حلقه الاستیک حداقل ۱ سانتی متر بالای خط دندانه ای روی پایه هموروئید داخلی گذاشته می شود. بعد از ۷-۵ روز پاکه هموروئید می افتد. اگر حلقه نزدیک خط دندانه ای انداخته شود درد زیادی خواهد داشت. این عمل به علت درد زیاد برای هموروئید خارجی غیر قابل انجام است. ریت درمان با این روش ۸۷٪ و عوارض ۳٪ است.

جراحی باز هموروئید(بواسیر)
چندین روش جراحی برای خارج کردن هموروئید های علامت دار توصیف شده است. همه این روش ها بر اساس کاهش جریان خون شبکه های هموروئیدی و خارج کردن مخاط و انودرم اضافی است. این عمل ها با بی حسی موضعی ؛منطقه ای و یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در بعضی از روش ها زخم حاصل از برداشتن هموروئید با بخیه های قابل جذب بسته می شود و در روش دیگر زخم باز گذاشته می شود تا به طور ثانویه ترمیم شود. هر ۳ بالشتک هموروئیدی را می توان در یک جلسه برداشت اما باید از خارج کردن منطقه ی وسیعی از پوست اطراف مقعد اجتناب کرد تا از تنگی مقعد بعد از عمل جلوگیری شود.

عوارض جراحی هموروئید(بواسیر)
خون ریزی - عفونت - تنگی مقعد - احتباس ادراری - بی اختیاری مقعد- ( لیزر در هموروئید - کاربرد لیزر در درمان هموروئید (بواسیر امروزه انواع مختلفی از لیزر در درمان هموروئید استفاده می شود. از جمله لیزرهای کم توان ؛ مادون قرمز؛ لیزر دی اکسید کربن

درمان هموروئید به روش لیزر
یکى دیگر از روش هاى جدید براى معالجه هموروئید استفاده از لیزر است که در نهایت برش و برداشتن بافت هموروئیدى است که با امواج لیزر صورت مى گیرد .
درمان هموروئید-بواسیر با لیزر این روش امروزه بسیار متداول شده زیرا در مقایسه با سایر روش ها بسیار ساده تر کم هزینه تر و کم عارضه تر است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد ( البته در مواردی که شخص بیمار بسیار حساس است و بیهوشی عمومی خواست بیمار است کار ساده تر می شود ) دوران نقاهت بعد از عمل کوتاه تر است .

یکی از روش های درمان با لیزر دستگاه لیزر مادون قرمز است این دستگاه با فیبر لیزر رادیال شیرینکیج کار می کند یعنی در زیر مخاط می رود و توده هموروییدی را عروقش را از بین می برد و در نتیجه توده هموروئیدی محو می گردد. این روش در هموروئیدهای داخلی کاربرد دارد در صورتی که در هموروئید های خارجی و ترومبوزه که نیاز به جراحی دارند لیزر های دی اگسید کربن کاربرد دارد طی یک بررسی که در خارج از کشور انجام شده است درمان هموروئید با لیزر و رابر باند مقایسه شده است.علیرغم هزینه ی بالا تر لیزر نتایج بعد از عمل به نفع ان بوده و نتیجه ی بهتری گزارش شده است که شامل کاهش درد بعد از عمل ،بهبود علائم و بهبود کیفیت زندگی بعد از عمل است امروزه انواع مختلفی از لیزر در درمان هموروئید استفاده می شود.

از جمله لیزر های کم توان ؛مادون قرمز؛لیزر دی اکسید کربن -هیچ کس، به غیر از یک متخصص روده و مقعد، دوست ندارد در مورد بواسیر صحبت کند. اطلاعات کمی در مورد این بیماری در میان عموم وجود دارد، و از طریق رسانه های گروهی نیز اطلاعات کمی ارائه می شود، از این رو افراد معمولاً تصور می کنند که این بیماری جزء بیماری های نادر است. درصورتی که برخلاف این تصور، افراد بسیار زیادی به آن مبتلا می شود.برطبق تحقیقاتی که در سال ۱۹۹۱ بر این بیماری انجام گرفت، مشخص شد که حدود ۱۰۰ میلیون امریکایی به آن مبتلا هستند.

مبتلایان بسیاری، احتمالاً از روی خجالت، به دنبال درمان آن بر نمی آیند. برای این دسته از افراد، عمل دفع و نشستن بر سطوح سفت و سخت، بسیار دردناک و عذاب آور خواهد بود. اما برای مبتلایان و هم چنین آن دسته از افراد که به این بیماری مبتلا نیستند خبر خوبی داریم: راه های بسیاری برای پیشگیری و درمان این بیماری وجود دارد.از این اشعه به دو صورت می توان در درمان هموروئید استفاده کرد.

-در یک روش پروب لیزر روی هموروئید داخلی گذاشته می شود. اشعه مادون قرمز تابانده شده و جای تابش سفید رنگ می شود، این طول موج توسط هموگلوبین جذب بالایی دارد و باعث انعقاد عروق داخل هموروئید می شود. پاکه هموروئید پس از چند روز کوچک شده و از بین می رود. این روش نیاز به بیهوشی و حتی بی حسی ندارد و فقط برای همورویید داخلی کاربرد دارد.

-در این روش از فیبر دیود استفاده می شود؛ به این صورت که فیبر حامل اشعه وارد پاکه هموروئید شده اشعه تابانده می شود عروق داخل همورویید لخته شده و پاکه هموروئید از بین می رود. قیمت این نوع لیزرها گران می باشد.

لیزر های پرتوان دی اکسید کربن- co2
با این نوع لیزر تمام انواع هموروئید را می توان درمان نمود.این لیزر پر توان بوده و با کمک آن می توان پاکه هموروئید را بطور کامل برداشت . در واقع این لیزر کار چاقوی جراحی را انجام می دهد و این بیماری را بطور کامل درمان می کند.یک مطالعه بر روی ۲۶۸ بیمار توسط Ambrose و همکاران مقایسه فوتوکواگویشن photocoagulation و استفاده رابربند نشان داد. در درمان همورویید با رابربند شیوع خونریزی بالاتری را به دنبال دارد. در ضمن فوتوگواگونشین برای همورویید های پرولابه استفاده می شود.در درمان موضعی همورویید از فوتو کواگویشن برای همورویید خارجی هم به شرط بی حسی موضعی می توان استفاده کرد.طی یک مقاله ی که در انتها آمده است بیماران مبتلا به هموروئید به دو گروه تقسیم عمل جراحی شدند.

تمامی این بیماران عمل جراحی کردند:۵۱۲ نفر به روش جراحی معمول باز و ۵۱۲ نفر با لیزراز نظرمدت زمان عمل ،مدت زمان بستری ،زمان ترمیم و عوارض بعد از عمل بررسی شدند.در گروهی که هموروئید آن ها با لیزر عمل شد نتایج شامل :زمان عمل هموروئید ۲۰-۱۰ دقیقه بطور متوسط ۱۳ دقیقه مدت بستری ۱۲-۴ ساعت بطور متوسط ۱۰ ساعت نیمی از بیماران اصلا درد بعد از عمل نداشته و ۵۰٪ بقیه که درد داشتند با مسکن سادهبهبود یافتند خون ریزی از محل عمل هموروئید کم تر از ۱٪ بیماران تنگی مقعد در ۳.۳٪ از بیماران عفونت در ۰.۵٪ بیماران

گروهی که به روش جراحی معمولی عمل شدند:
مدت زمان عمل ۲۵-۱۵ و بطور متوسط ۱۹ دقیقه
مدت بستری ۴۸-۲۴ و متوسط ۲۸ ساعت
همه ی بیماران بعد از عمل درد داشتند و برای تسکین درد مسکن های قوی و مخدر لازم شد
خون ریزی ٪۴.۸
عفونت ٪۷
تنگی ٪۴
نتیجه این تحقیق نشان می دهد که لیزر در کاهش درد بعد از عمل هموروئید بسیار موثر است و حتی نیمی از بیماران اصلا درد ندارند این بسیار ارزشمند است زیرا درد بعد از عمل هموروئید یکی از بزرگ ترین دغدغه های بیماران است. عوارض دیگر نیز با لیزر کاهش یافته است
ریفرانس این مقاله : A1-kindy col med J ۲۰۱۰,vol.6.NO.(1) P:4-10

مقایسه جراحی با لیزر و کوتر:
لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود همچنین مانند کوتر تماس مستقیم با نسج را ندارد و عروق را مانند کوتر نمی سوزاند به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود. لیزر دوره نقاهت کوتاه و کوتر دوره نقاهت طولانی و دردناکی دارد البته درد بعد از جراحی همورویید با لیزر بسیار خفیف است و با مسکن ساده قابل کنترل است.

مزیت لیزر در درمان هموروئید نسبت به جراحی باز :
لیزر در هنگام برش و برداشتن پاکه هموروئید انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد. لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل ترمیم می کند و در نتیجه خون ریزی هنگام عمل کاهش می یابد. این عمل بطور سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است. بیمار فقط شب اول استراحت می کند و نیاز به استراحت بیش تر ندارد. بیمار بازگشت سریع تر به محیط کار و زندگی طبیعی خود دارد. با این نوع لیزر می توان تمام انواع هموروئید و حتی شقاق و فیستول هم زمان را درمان نمود.لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل می شود.قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد. لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهشعارضه بی اختیاری مقعد می شود.

هزینه درمان هموروئید
قیمت لیزر هموروئید

برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر و یا لیزر درمانی هموروئید داشته باشد از ۱ میلیون تومان به بالا هزینه درمان با لیزر می شود.
لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدتربن روش درمان هموروئید و هزینه درمان هموروئید با مطب تماس بگیرید
ساعات پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۱۰ صبح تا ۱۹
تلفن
۲۲۷۶۶۸۵۳-۲۲۷۶۱۶۰۰
آدرس : تهران، پاسداران، نبش گلستان ۹، پلاک۴۵۷ ،ساختمان پرنس، واحد ۱۰

هموروئید- بواسیر,درمان همورویید,انواع هموروئید,تشخیص هموروئید ,عمل هموروئید,عمل جراحی هموروئید,درمان قطعی همورویید,درمان قطعی هموروئید,بهترین درمان هموروییدبهترین دکتر همورویید,همورویید ترومبوزه,درمان هموروئید,هموروئید در بارداری,هزینه درمان هموروئید ,لیزر هموروئید,هموروئید در بچه ها,بهترین درمان هموروئید,بهترین درمان بواسیر,درمان بواسیر,هموروئید,داروی بواسیر,علائم هموروئید,علائم بواسیر,هموروئید خارجی ,هموروئید داخلی,بواسیر داخلی,بواسیر خارجی,دکتر خانم هموروئید ,دکتر خانم بواسیر

هموروئید در بارداری
هموروئید- بواسیر,درمان همورویید,انواع هموروئید,تشخیص هموروئید ,عمل هموروئید,عمل جراحی هموروئید,درمان قطعی همورویید,درمان قطعی هموروئید,بهترین درمان هموروییدبهترین دکتر همورویید,همورویید ترومبوزه,درمان هموروئید,هموروئید در بارداری,هزینه درمان هموروئید ,لیزر هموروئید,هموروئید در بچه ها,بهترین درمان هموروئید,بهترین درمان بواسیر,درمان بواسیر,هموروئید,داروی بواسیر,علائم هموروئید,علائم بواسیر,هموروئید خارجی ,هموروئید داخلی,بواسیر داخلی,بواسیر خارجی,دکتر خانم هموروئید ,دکتر خانم بواسیر

هموروئید- بواسیر,درمان همورویید,انواع هموروئید,تشخیص هموروئید ,عمل هموروئید,عمل جراحی هموروئید,درمان قطعی همورویید,درمان قطعی هموروئید,بهترین درمان هموروییدبهترین دکتر همورویید,همورویید ترومبوزه,درمان هموروئید,هموروئید در بارداری,هزینه درمان هموروئید ,لیزر هموروئید,هموروئید در بچه ها,بهترین درمان هموروئید,بهترین درمان بواسیر,درمان بواسیر,هموروئید,داروی بواسیر,علائم هموروئید,علائم بواسیر,هموروئید خارجی ,هموروئید داخلی,بواسیر داخلی,بواسیر خارجی,دکتر خانم هموروئید ,دکتر خانم بواسیر

هموروئید- بواسیر,درمان همورویید,انواع هموروئید,تشخیص هموروئید ,عمل هموروئید,عمل جراحی هموروئید,درمان قطعی همورویید,درمان قطعی هموروئید,بهترین درمان هموروییدبهترین دکتر همورویید,همورویید ترومبوزه,درمان هموروئید,هموروئید در بارداری,هزینه درمان هموروئید ,لیزر هموروئید,هموروئید در بچه ها,بهترین درمان هموروئید,بهترین درمان بواسیر,درمان بواسیر,هموروئید,داروی بواسیر,علائم هموروئید,علائم بواسیر,هموروئید خارجی ,هموروئید داخلی,بواسیر داخلی,بواسیر خارجی,دکتر خانم هموروئید ,دکتر خانم بواسیر

هموروئید- بواسیر,درمان همورویید,انواع هموروئید,تشخیص هموروئید ,عمل هموروئید,عمل جراحی هموروئید,درمان قطعی همورویید,درمان قطعی هموروئید,بهترین درمان هموروییدبهترین دکتر همورویید,همورویید ترومبوزه,درمان هموروئید,هموروئید در بارداری,هزینه درمان هموروئید ,لیزر هموروئید,هموروئید در بچه ها,بهترین درمان هموروئید,بهترین درمان بواسیر,درمان بواسیر,هموروئید,داروی بواسیر,علائم هموروئید,علائم بواسیر,هموروئید خارجی ,هموروئید داخلی,بواسیر داخلی,بواسیر خارجی,دکتر خانم هموروئید ,دکتر خانم بواسیر
هموروئید- بواسیر,درمان همورویید,انواع هموروئید,تشخیص هموروئید ,عمل هموروئید,عمل جراحی هموروئید,درمان قطعی همورویید,درمان قطعی هموروئید,بهترین درمان هموروییدبهترین دکتر همورویید,همورویید ترومبوزه,درمان هموروئید,هموروئید در بارداری,هزینه درمان هموروئید ,لیزر هموروئید,هموروئید در بچه ها,بهترین درمان هموروئید,بهترین درمان بواسیر,درمان بواسیر,هموروئید,داروی بواسیر,علائم هموروئید,علائم بواسیر,هموروئید خارجی ,هموروئید داخلی,بواسیر داخلی,بواسیر خارجی,دکتر خانم هموروئید ,دکتر خانم بواسیر

هموروئید- بواسیر,درمان همورویید,انواع هموروئید,تشخیص هموروئید ,عمل هموروئید,عمل جراحی هموروئید,درمان قطعی همورویید,درمان قطعی هموروئید,بهترین درمان هموروییدبهترین دکتر همورویید,همورویید ترومبوزه,درمان هموروئید,هموروئید در بارداری,هزینه درمان هموروئید ,لیزر هموروئید,هموروئید در بچه ها,بهترین درمان هموروئید,بهترین درمان بواسیر,درمان بواسیر,هموروئید,داروی بواسیر,علائم هموروئید,علائم بواسیر,هموروئید خارجی ,هموروئید داخلی,بواسیر داخلی,بواسیر خارجی,دکتر خانم هموروئید ,دکتر خانم بواسیر
هموروئید- بواسیر,درمان همورویید,انواع هموروئید,تشخیص هموروئید ,عمل هموروئید,عمل جراحی هموروئید,درمان قطعی همورویید,درمان قطعی هموروئید,بهترین درمان هموروییدبهترین دکتر همورویید,همورویید ترومبوزه,درمان هموروئید,هموروئید در بارداری,هزینه درمان هموروئید ,لیزر هموروئید,هموروئید در بچه ها,بهترین درمان هموروئید,بهترین درمان بواسیر,درمان بواسیر,هموروئید,داروی بواسیر,علائم هموروئید,علائم بواسیر,هموروئید خارجی ,هموروئید داخلی,بواسیر داخلی,بواسیر خارجی,دکتر خانم هموروئید ,دکتر خانم بواسیر

هموروئید- بواسیر,درمان همورویید,انواع هموروئید,تشخیص هموروئید ,عمل هموروئید,عمل جراحی هموروئید,درمان قطعی همورویید,درمان قطعی هموروئید,بهترین درمان هموروییدبهترین دکتر همورویید,همورویید ترومبوزه,درمان هموروئید,هموروئید در بارداری,هزینه درمان هموروئید ,لیزر هموروئید,هموروئید در بچه ها,بهترین درمان هموروئید,بهترین درمان بواسیر,درمان بواسیر,هموروئید,داروی بواسیر,علائم هموروئید,علائم بواسیر,هموروئید خارجی ,هموروئید داخلی,بواسیر داخلی,بواسیر خارجی,دکتر خانم هموروئید ,دکتر خانم بواسیر


آدرس مطب : تهران ، خیابان پاسداران ، نبش گلستان نهم ، پلاک 457 ، واحد 10
تلفن : 22761600 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
همه چیز درباره فیستول مقاگر آبسه مقعدی به موقع درشقاق مقعد یا فیشر در زنانهمه چیز درباره همورویید بهترین عمل شقاقشقاق چیستهمه چیز درباره کیست مویی بیماری شقاق و رژیم غذایی شقاق در بچه هاهموروئید و شقاق هنگام سفتمرین کگلعلائم شقاقهموروئید خارجیتشخیص هموروئیدعوامل افزایش دهنده ی خطر هموروئید در بچه هاتشخیص شقاقصفحه اصلیهموروئید در بچه هاده مزیت لیزر در درمان و جسوالات پزشکیفیشر چیست ؟هموروئید در بارداریده نکته طلایی برای درمان لیزر شقاقهزینه لیزر هموروئید یا بدر چه مواردي بيمار براي علیزر شقاق در تهرانویزیت آنلاین بیماران راهدرمان و جراحی شقاقمهم ترین علل بروز یبوست چپماد شقاقدرمان شقاق حاد و مزمنمراقبت بعد از عمل شقاقآیا هموروئید یا بواسیر خروش پانسمان بعد از عمل کیمعاینه شقاقآیا عمل جراحی کیست مویی مروش عمل شقاق مقعد با لیزرنکاتی در مورد شقاق مقعدآبسه مقعدیسوال های رایج برای درمان چرا مقعد من همیشه حالت سوانواع شقاقسوزش مقعد درد و خارش علت چرا زخم شقاق به راحتی ترمانواع فیشرسینوس پایلونیدال