دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


آیا می دانید

همه چیز درباره همورویید یا بواسیر

فشار وارد شده به بخش تحتانی راست روده و مقعد باعث تحریک و بیرون زدگی رگ های این قسمت خواهد شد به این عارضه که معمولا با درد همراه است، بواسیر یا هموروئید گفته می شود. این بیماری معمولا با خونریزی، سوزش، خارش، درد و التهاب همراه است که بسیار آزار دهنده می باشد. عامل اصلی این بیماری یبوست است که بیشتر در خانم های باردار، افراد مسن، افراد کم تحرک و اشخاصی که الگو و رژیم غذایی نامناسب دارند بروز می کند. از دیگر عوامل ایجاد این بیماری می توان به ژنتیک، چاقی، رابطه مقعدی و نشستن های طولانی مدت اشاره کرد.

از سوی دیگر این بیماری خود به دو نوع هموروئید داخلی و هموروئید خارجی تقسیم می شود. بواسیر داخلی از بیرون قابل تشخیص نیست و بدون درد می باشد. اما در هموروئید خارجی زائده کاملا قابل مشاهده است و بیمار درد بسیاری را تحمل می کند. در این نوع از هموروئید بیمار ممکن است خونریزی نیز داشته باشد. تشخیص نوع و درمان هموروئید توسط پزشک حاذق امکان پذیر است. بعد از انجام آزمایشات دقیق و بررسی ها و مشاهدات از پیش روی بیماری پزشک نوع درمان را تجویز خواهد کرد. روش های درمانی بسیاری برای رفع این عارضه وجود دارد اما چیزی که اهمیت دارد درمان به موقع بواسیر است که از بروز مشکلات جدی تر پیشگیری می کند.

شدت و عود بیماری هموروئید

بیماری هموروئید دو نوع داخلی و خارجی می باشد. در هموروئید داخلی شدت بیماری دارای چهار درجه است. در درجه اول تنها خونریزی دیده می شود و سیاهرگ ها خارج نمی شوند. در درجه دوم سیاهرگ های هموروئیدی در حین اجابت مزاج خارج می شوند و بعد از اتمام دفع به داخل مقعد باز می گردند. درجه سوم این بیماری سیاهرگ ها در هنگام دفع خارج می شوند اما بعد از اجابت مزاج به داخل باز نمی گردند و با کمک دست به داخل فشار داده می شوند. اما در نوع درجه چهار آن سیاهرگ ها حتی به کمک دست هم به داخل باز نمی گردند و خارج از مخرج ثابت می مانند.

روش های درمان هموروئید

پس از تشخیص دقیق متخصص جراحی و با توجه به پیشرفت بیماری، درمان هموروئید توسط جراح آغاز خواهد شد. اگر در مرحله ابتدایی هموروئید مراجعه کرده باشید درمان با دارو انجام خواهد شد. اما اگر بیماری هموروئید به درمان دارویی پاسخ ندهد بیمار تحت درمان جراحی قرار خواهد گرفت. به طور کلی روش جراحی به دو شیوه جراحی با تیغ و کوتر و یا با لیزر پرتوان صورت می گیرد. در این روش ها متخصص جراحی درصدد برداشتن زائده برمی آید. جراحی با چاقو که نوعی روش سنتی محسوب می شود معمولا با خونریزی همراه است و معمولا بیمار در این روش بیهوش خواهد شد. اما دلایل زیادی وجود دارد که اثبات می کند روش جراحی با لیزر به مراتب نسبت به روش جراحی سنتی با تیغ و کوتر برتری دارد. به همین دلیل متخصص جراحی و لیزر با تجربه روش جراحی با لیزر را به بیماران خود پیشنهاد می دهد.

آشنایی با لیزر هموروئید

پیشرفت علم به ویژه در بخش پزشکی و تلاش برای کاهش درد و خونریزی منجر به روز شدن روش های جراحی شده است. البته این پیشرفت در لیزر درمانی و جراحی با لیزر کاملا مشهود است. این روش در درمان هموروئید که در بخش حساسی از بدن انجام می شود بسیار تاثیرگذار بوده است. به همین دلیل روش های پیشین درمان عارضه هموروئید به طور تقریبی منسوخ شده است. چرا که بیمار در روش جراحی با لیزر با کمترین عوارض روبرو است و اثر درمان بسیار بیشتر از سایر روش ها می باشد. درمان با لیزر به دو روش انجام می گیرد: لیزر کم توان و لیزر پرتوان دی اکسید کربن. در روش جراحی با لیزر، از لیزر پرتوان دی اکسید کربن استفاده می شود. لیزر هموروئید عموما با تلفیقی از جراحی با لیزر پرتوان و تابش لیزر کم توان برای بهبود سریعتر زخم انجام می شود.


آدرس مطب : تهران ، خیابان پاسداران ، نبش گلستان نهم ، پلاک 457 ، واحد 10
تلفن : 22761600 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فیشر چیست ؟هموروئید در بارداریده نکته طلایی برای درمان لیزر شقاقهزینه لیزر هموروئید یا بدر چه مواردي بيمار براي علیزر شقاق در تهرانویزیت آنلاین بیماران راهدرمان و جراحی شقاقمهم ترین علل بروز یبوست چپماد شقاقدرمان شقاق حاد و مزمنمراقبت بعد از عمل شقاقآیا هموروئید یا بواسیر خروش پانسمان بعد از عمل کیمعاینه شقاقآیا عمل جراحی کیست مویی مروش عمل شقاق مقعد با لیزرنکاتی در مورد شقاق مقعدآبسه مقعدیسوال های رایج برای درمان چرا مقعد من همیشه حالت سوانواع فیشرسوزش مقعد درد و خارش علت چرا زخم شقاق به راحتی ترمانواع شقاقسینوس پایلونیدالهمه چیز درباره فیستول مقاگر آبسه مقعدی به موقع درشقاق مقعد یا فیشر در زنانهمه چیز درباره همورویید بهترین عمل شقاقشقاق چیستهمه چیز درباره کیست مویی بیماری شقاق و رژیم غذایی شقاق در بچه هاهموروئید و شقاق هنگام سفتمرین کگلعلائم شقاقهموروئید خارجیتشخیص هموروئیدعوامل افزایش دهنده ی خطر هموروئید در بچه هاتشخیص شقاقصفحه اصلیهموروئید در بچه هاده مزیت لیزر در درمان و جسوالات پزشکی