هموروئید

آیا هموروئید یا بواسیر خود به خود درمان می شود؟

آیا هموروئید یا بواسیر خود به خود درمان می شود؟

آیا هموروئید یا بواسیر خود به خود درمان می شود؟ یکی از سوالات رایج بیماران مبتلا به بواسیر است. بواسیر یکی از بیماری های نشیمنگاهی می باشد که با متورم شدن رگ های این ناحیه بروز می کند. البته بواسیر در داخل مقعد و یا زیر پوست اطراف دهانه مقعد به وجود می آید. اغلب افراد مبتلا به بواسیر علائم مختلفی از قبیل درد، خارش و خونریزی را تجربه می کنند. اگر هموروئید یا بواسیر درمان نشود عوارضی مثل شقاق، آبسه مقعدی، و عفونت و حتی فیستول مقعدی بروز می کند. برای درمان بواسیر می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. در ادامه به روش های درمانی بواسیر خواهیم پرداخت.

علت بروز بواسیر چیست؟

بواسیر به دلایل متعددی از قبیل متورم شدن و کشیده شدن رگ‌های ناحیه مقعد به وجود می آید. البته دلایل دیگری از قبیل فشار آوردن و یا زور زدن زیاد موقع عمل دفع، یبوست، بارداری، اسهال شدید، نشستن طولانی مدت، بارداری، چاقی، آمیزش مقعدی و رژیم غذایی ناسالم در ایجاد بواسیر نقش دارند.

معمولا بواسیر در سنین بالا ایجاد می شود، زیرا بافت های نگهدارنده رگ ها در روده و مقعد بسیار ضعیف و آسیب پذیر می شوند. ایجاد فشار کمی بر این ناحیه سبب کشیده شدن و یا ملتهب شدن بافت های نگهداره رگ ها خواهد شد. به هنگام مشاهده هر گونه علائم باید سریعا به پزشک معالج مراجعه کنید. توجه داشته باشید  بواسیر یا هموروئید با روش های خانگی و یا پزشکی قابل درمان است. بنابراین اگر بواسیر درمان نشود ممکن است نیاز به روش های درمانی پیشرفته تر داشته باشید.

درمان خود به خود هموروئید یا بواسیر

از اصلی ترین سوالات بیمار مبتلا به بواسیر این است که آیا هموروئید یا بواسیر خود به خود درمان می شود؟ آیا بواسیر خطرناک است یا خیر؟ برای پاسخ به سوالات ذکر شده می توان گفت که هموروئید بیماری خطرناکی نیست. در واقع این بیماری به خودی خود خطرناک نیست اما اگر عفونی و عارضه دار شود خطرناک خواهد شد. اما برای جلوگیری از شدت یافتن این بیماری بهتر است همان ابتدا به متخصص مراجعه کنید. در برخی موارد هموروئید خفیف خود به خود و با مراقبت های خانگی درمان می شود. با مراجعه به پزشک متخصص و دریافت مشاوره می توانید روش درمانی مناسب را انتخاب کنید. درمان خود به خود هموروئید یا بواسیر با رفع علت بروز هموروئید در همان 3 روز اولیه امکانپذیر است. اما اگر علائم شدت یافت یا کاهش نیافت حتما نیار به درمان تخصصی دارید.

درمان‌های خانگی هموروئید

آیا هموروئید یا بواسیر خود به خود درمان می شود؟ اغلب بواسیرها خود به خود در همان 3 روز اولیه با روش های خانگی درمان می شوند. اما با استفاده از روش های مختلف می توان فرآیند درمان را تسریع بخشید. راحت ترین روش درمانی بواسیر درمان های خانگی و غذایی است. خوابیدن در وان آب گرم به مدت 10 الی 15 دقیقه برای درمان التهاب بواسیر بسیار موثر می باشد. این امر سبب کاهش درد و تورم در ناحیه مذکور می شود. شما می توانید برای تسریع روند بهبودی روزانه از این روش استفاده کنید.

از دیگر روش های خانگی درمان بواسیر گذاشتن کمپرس یخ بر روی ناحیه ملتهب شده است. با این کار می توانید تا حدود زیادی از تورم این ناحیه بکاهید. همچنین با استفاده از کرم های حاوی عصاره آلوئه ورا و یا هیدروکورتیزون می توان التهاب و تورم این ناحیه را کاهش داد.

درمان بواسیر با روش‌های پزشکی

اگر بواسیر خود به خود درمان نشود حتما از یک متخصص داروی مناسب بگیرید. درمان های خانگی لازم است طی دو روز جواب بدهند. اگر بواسیر در وضعیت حاد و یا مزمن قرار داشته باشد باید حتما از روش های پزشکی برای درمان آن استفاده کنید.  از روش های پزشکی می توان به بستن رگ، تصلب، انعقاد و برداشتن پاکه بواسیر اشاره کرد. تمامی روش های ذکر شده باید توسط پزشک متخصص جراحی عمومی ماهر در این زمینه انجام می شود. امروزه به جای عمل جراحی بواسیر یا هموروئید با تیغ و کوتر روش های جدید و پیشرفته مثل لیزر هموروئید استفاده می شود.

منبع این مقاله سایت تخصصی hemorrhoid.ir مطلب همه چیز درباره هموروئید تایید شده توسط دکتر زهرا سعادتی.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *