شقاق مقعد

تشخیص شقاق

تشخیص شقاق

تشخیص شقاق مقعد یا تشخیص درد آن به گونه ای است که بیمار احساس وجود جسم تیزی در کانال مقعد خود می کند. شقاق مقعدی یکی از بیماری هایی است که در ناحیه خط دندانه ای مقعد ایجاد می شود. تشخیص شقاق با مشاهده زخم، در برخی موارد زائده های گوشتی و مشاهده درد و سوزش امکانپذیر است. بیماری شقاق به عنوان بیماری نشیمنگاه دردناک شناخته می شود زیرا این بیماری در ناحیه مقعد، زخم و خونریزی ایجاد می کند. از آنجایی که ناحیه مقعد، گیرنده های عصبی زیادی دارد بروز این بیماری با دردهای شدید و خونریزی آزاردهنده ‌ای همراه می شود. افراد مبتلا به این بیماری دردهای بسیار آزاردهنده ای را تحمل می کنند. برخی از بیماران نیز تصور می‌کنند که دچار پارگی مقعد شده اند. بیماری شقاق شدید به طور معمول در ناحیه بافت مقعد ایجاد می شود و در صورتی که در ناحیه غیر از مقعد ایجاد شود لازم است تا علت این بیماری بررسی شود و تشخیص داده شود.

تشخیص شقاق

تشخیص اولیه شقاق چگونه است؟

اگر در ناحیه مقعد آسیب و یا فشار احساس می کنید به احتمال زیاد این تشخیص شقاق می باشد. فشاری که در ناحیه مقعد خود احساس می کنید ممکن است بر اثر مشکلاتی مانند یبوست، اسهال مزمن و مدفوع خشک و سفت باشد. در نتیجه اولین علائم بیماری شقاق احساس سوزش و درد است. تشخیص اولیه شقاق به این ترتیب است که ابتدا بیمار علائمی مانند خونریزی مقعدی، درد و سوزش و یا ترشحاتی را در این ناحیه مشاهده می نماید. در حقیقت جراحت هایی که در اثر یبوست و اسهال مزمن ایجاد می شود می تواند به تدریج تبدیل به شقاق مزمن شود.

تشخیص بیماری شقاق با روش های پیشرفته

در تشخیص شقاق در صورتی که پزشک با انجام معاینات ظاهری نتواند درباره این بیماری تشخیص قطعی دهد با توجه به شرایط و علائم از ابزارهای پیشرفته زیر برای تشخیص شقاق استفاده می کند.

  • آندوسکوپی مقعد که توسط لوله باریک مقعد و روده را بررسی می‌کند.
  • سیگموئیدوسکوپی؛ این روش توسط لوله باریک قسمت های انتهایی روده بزرگ را بررسی می کند.
  • بیوپسی مقعد؛ در این روش بخش کمی از بافت ناحیه مقعد به منظور انجام بررسی آزمایشگاهی برداشته می شود.

در نهایت تشخیص شقاق با انجام بررسی های دقیق و نتایج معاینات بالینی پزشک انجام می شود و پس از مشخص شدن نوع آن درمان مناسب آغاز می شود. برای معاینه و تشخیص شقاق پس از مراجعه به پزشک، شقاق شما به طور کامل به وسیله تجهیزات پزشکی معاینه می شود. پزشک از شما درباره سوابق بیماری های قبلی و موارد دیگر سوال می کند. پاسخ و همکاری شما به پزشک در فرایند تشخیص شقاق کمک می کند و سریعتر به بهبودی می رسید.

تشخیص و درمان شقاق

بر اساس تحقیقات پزشکی در صورتی که جراحت و زخم شقاق مزمن شود باید از اسپاسم عضلانی مقعد جلوگیری شود. انجام این عمل با استفاده از جراحی انجام می شود. در این روش جراحی از روش های غیر تهاجمی مانند برش لیزری پرتو ND اکسید کربن استفاده می شود؛ زیرا روش های تهاجمی مانند برش با تیغ برای این ناحیه خطرناک است. برای بیمارانی که نمی توان از روش جراحی برای آنها استفاده کرد تزریق بوتاکس به همراه استفاده از پماد توصیه می شود.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *