شقاق مقعد

درمان شقاق حاد و مزمن

درمان شقاق حاد و مزمن

درمان شقاق حاد و مزمن در اولین توصیه توسط متخصصین و پزشکان، استفاده از داروهای درمانی مانند پماد شقاق یا آنتی فیشر است. در موارد دیگر با مصرف داروهای مختلف با دوز های متفاوت و همچنین دوره های درمانی مختلف می توان بیماری شقاق مزمن و حاد را درمان کرد. همچنین توصیه می شود که با مراجعه به یک متخصص با تجربه، بهترین روش درمان شقاق حاد و مزمن را برای خود در نظر بگیرید. شقاق مقعد یک بیماری نشیمنگاهی است که دو نوع حاد و مزمن از انواع این بیماری می باشند. شقاق مقعد یک بیماری شایع است و در صورتی که برای درمان آن زود اقدام شود، دوره درمان آن نیز آسان تر خواهد بود. درمان شقاق حاد و مزمن روش های گوناگونی دارد. به طور معمول شقاق حاد بیش از ۶ هفته طول نمی کشد و در اغلب موارد با مراقبت های شخصی و درمان خانگی برطرف خواهد شد.

تفاوت درمان شقاق حاد و مزمن

شقاق مزمن بیش از ۶ هفته طول می کشد و برای درمان نیاز به روش جراحی و یا روش لیزر دارد. برای تعیین روش درمان مناسب برای هر کدام از انواع شقاق (حاد و مزمن) لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید. برای شقاق حاد و مزمن می بایست سریعا اقدام به درمان آن کنید تا بیماری مجدد عود نکند. شقاق مقعدی بسته به نوع آن روش های درمانی متفاوتی دارد که در ادامه ذکر می شود. همچنین علل بیماری در درمان آن تاثیر زیادی خواهد گذاشت. انواع روش درمان شقاق حاد و مزمن شامل؛ درمان خانگی، درمان دارویی با پماد شقاق، درمان با لیزر، درمان با تزریق بوتاکس و درمان با جراحی می شود.

درمان های خانگی می توانند از بیمار حمایت و مراقبت کنند. همچنین این نوع درمان می تواند در مراحل ابتدایی بروز بیماری (شرایط حاد باشد) تاثیر زیادی در روند درمان بگذارد. علاوه بر آن در مراحل پیشرفته تر بیماری، روند بیماری را سریع تر می کند.

 • مصرف روزانه آب می تواند از درمان های خانگی باشد.
 • در هنگام اجابت مزاج از نشستن طولانی و همچنین فشار بیش از حد خودداری کنید.
 • می توان در صورت نیاز از داروهای شل کننده مدفوع استفاده کرد.
 • از نگه داشتن مدفوع و یا تاخیر انداختن آن اجتناب کنید.
 • برای کاهش درد شقاق، بهبود خون‌رسانی و شل شدن عضلات می توانید در آب گرم بنشینید.
 • فعالیت بدنی و آرام جویدن غذا تاثیراتی در پیشگیری از بروز شقاق دارد.

توصیه هایی درباره درمان شقاق حاد و مزمن

برای درمان شقاق حاد و مزمن توصیه می شود که پس از هربار اجابت مزاج مقعد را تمیز شستشو دهید تا بهداشت این ناحیه رعایت شود. استفاده از مواد شوینده شیمیایی و محرک برای پوست مانند صابون و غیره اجتناب شود.

سعی کنید از غذاهای پر فیبر مانند سبزیجات و میوه مانند آلو، گلابی و غیره و همچنین نان سبوس دار استفاده کنید. برای خروج اجابت مزاج از مقعد استفاده از وازلین می تواند عنوان نرم کننده مناسب باشد همچنین استفاده موضعی از داروهایی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون و سرکه سیب بر روی ناحیه آسیب دیده در روند بهبودی بسیار تاثیر دارد. برای کاهش فشار داخل مقعد علاوه بر تغذیه مناسب و رژیم مناسب غذایی می توان از روش دارو درمانی استفاده کرد. رایج ترین داروهای تجویزی برای بیمار مبتلا شقاق مقعد عبارتند از

 • بی حس کننده های موضعی برای درد خفیف مانند آستامینوفن
 • پماد زینک اکسید یا وازلین به منظور جلوگیری از احساس سوزش
 • کرم بی حس کننده لیدوکائین به منظور کاهش درد
 • داروهای فشار خون به منظور آرام کردن فشار مقعدی مانند نیفدیپین و کاردیزم
 • پماد نیترو گلیسیرینی به منظور افزایش گردش خون، تسریع بهبود زخم و آرام شدن عضلات اطراف مقعد.
Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *