شقاق مقعد

شقاق مقعد یا فیشر در زنان باردار

شقا مقعد یا فیشر در زنان باردار بیشتر در افرادی شایع است که قبل از بارداری علائمی از شقاق یا یبوست و اختلال در گوارش را تجربه کرده اند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از اقدام به بارداری نسبت به درمان انواع بیماری های مقعد اقدام نمایید. همچنین بررسی وضعیت سلامت مقعد نیز یکی دیگر از مواردی است که باید قبل از بارداری در نظر گرفته شود. زیرا در این دوران فشار زیادی به ناحیه لگن و مقعد وارد می شود. همچنین تغییرات هورمونی مثل افزایش پروژسترون منجر به بروز یبوست و تشدید و بروز زخم شقاق در دوران بارداری می شود.متاسفانه در دوران بارداری نمی توان داروهای زیادی را برای درمان شقاق تجویز نمود. به همین دلیل در اینجا چند روش درمان خانگی و تسکین درد شقاق در دوران بارداری را توصیه می کنیم. اما این مورد را در نظر داشته باشید که این توصیه ها برای درمان شقاق کافی نیست و حتما باید تحت نظر یک متخصص باشید.پ

همانطور که در بالا ذکر شد در دوران بارداری نمی توان داروهای زیادی را تجویز کرد. عموما داروهایی که در این دوران برای درمان شقاق تجویز می شوند خارجی می باشند و اگر بیمار همزمان با شقاق دچار بیماری های دیگر مقعد مثل هموروئید نیز باشد ممکن است روند درمان تا حد زیادی سخت باشد. اگر درد و خونریزی شقاق شما را اذیت می کند اولین قدم برای تسکین این درد استفاده از لگن آب گرم است. به خصوص اگرقبل و بعد از اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشیند دفع مدفوع راحت تری و کم التهاب تری را تجربه خواهید کرد.

افزایش فیبر غذایی و مصرف روزانه 12 واحد میوه و سالاد از دیگر اقدامات ضروری برای نرم کردن مدفوع در مواقع ابتلا به شقاق و هموروئید می باشد. اگر شما روزانه دفع مدفوع نرم و کافی داشته باشید مشکلات ناشی از بروز بیماری شقاق شما را کمتر تحت فشار قرار می دهد. همچنین مصرف 8 تا 10 لیوان آب بر اساس وزن مادر توصیه می شود تا به بهبود سریعتر زخم کمک نماید. مصرف آب کافی به ترمیم سریعتر زخم و کاهش خشکی مزاج کمک می کند.

در این دوران مصرف چای و قهوه و مواد کافئینه را به حداقل برسانید. زیرا کافئین موجود در قهوه و چای منجر به دفع مقدار قابل توجهی از آب بدن با ادرار می شود. کم آبی و دهیداراته شدن بدن نیز مساوی است با یبوست و تشدید شقاق. همچنین کافئین و مواد محرک در چای و قهوه اسپاسم و تنگی مقعد ناشی از شقاق را تا حدی تشدید می کند.

استفاده از پک آب گرم برای افزایش خونرسانی به ناحیه شقاق مقعدی در دوران بارداری نیز به تسکین درد شقاق در باردرای کمک می کند.

جلوگیری از شقاق و هموروئید در دوران بارداری

برای جلوگیری از شقاق و هموروئید در دوران بارداری توصیه می شود که به مقدار کافی آب بنوشید و یک فعالیت ورزشی منظم و مناسب داشته باشید. هرچند که در برخی موارد جلوگیری از این بیماری های مقعد در دوران بارداری قابل اجتناب نیست اما با مراقبت های لازم می توانید تا حد زیادی از عوارض این بیماری دور بمانید. یکی دیگر از مواردی که در کنترل این بیماری در دوران بارداری بسیار مهم است کاهش فشار بر ناحیه لگن و مقعد است. ایستادن طولانی یا نشستن طولانی در طی دوران بارداری فشار زیادی را به ناحیه لگن و مقعد وارد می کند. بنابراین کم تحرک نباشید و وضعیت نشستن و خوابیدن خود را دائم تغییر دهید.

استفاده از غذاهای دارای فیبر کافی و مصرف میوه و سبزیجات نه تنها به سلامت مادر و فرزند کمک می کند. بلکه باعث می شود روزانه دفع مدفوع طبیعی و نرمی نیز داشته باشید.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *