شقاق مقعد

لیزر شقاق

لیزر شقاق معمولا برای شقاق مزمن پیشنهاد می شود. این نوع لیزر به نام لیزر پرتوان دی اکسید کربن شناخته می شود. همچنین برخی پزشکان از لیزر کم توان برای ترمیم زخم لیزر حاد که در مراحل اولیه بیماری می باشد سود می برند. اما کاربرد عمده لیزر شقاق جهت عمل جراحی بدون درد و خونریزی شقاق می باشد.

کاربرد لیزر در درمان شقاق

در شقاق حاد می توان لیزر کم توان را 2 الی 3 جلسه در هفته استفاده کرد. معمولا ترمیم زخم شقاق با لیزر کم توان طی 12 جلسه انجام می شود. اما اگر بیمار به دنبال درمان شقاق در یک جلسه باشد بهتر است از لیزر پرتوان برای برداشتن کامل زخم شقاق سود برد. اگر شقاق در مراحل اولیه باشد رژیم غذایی پرفیبر و افزایش مصرف آب و سبزیجات به همراه مصرف پماد شقاق توصیه می شود. اما اگر بیمار طی یک الی دو هفته بهبود پیدا نکرد متخصص جراحی و لیزر جراحی شقاق با لیزر پرتوان را پیشنهاد خواهد کرد. معمولا به همراه لیزر پرتوان از لیزر کم توان نیز برای ترمیم هرچه سریعتر ناحیه جراحی استفاده می شود. دوره نقاهت بعد از جراحی با لیزر بسیار کوتاهتر از جراحی با تیغ و کوتر می باشد.

روش عمل شقاق مقعد با لیزر دی اکسید کربن

عمل شقاق با لیزر دی اکسید کربن می تواند با بیهوشی عمومی، بی حسی نخاعی و یا بی حسی موضعی انجام شود. بیمار در پوزیشن لیتوتومی یا جک نایف قرار می گیرد، ناحیه عمل ضد عفونی می شود. سپس با برشی هلای شکل تگ شقاق برداشته می شود. جراحی با لیزر شقاق بدون درد و خونریزی انجام می شود و اگر بیمار مبتلا به دیگر بیماری های مقعد نیز باشد می توان تمام زائده ها را در یک جلسه برداشت و درمان نمود.

نکته مهم در جراحی شقاق با لیزر این است که جراح باید مراقب باشد که بافت کربونیزه نشود. بنابراین مهارت جراح در این نوع جراحی بسیار اهمیت دارد.

فواید لیزر در درمان شقاق

امروزه دیگر فواید لیزر شقاق با لیزر پرتوان بر همگان آشکار است. طی سالیان زیادی که دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر این جراحی را انجام داده اند بازخورد و نظرات بیماران می توان متوجه شد که این جراحی نسبت به جراحی با تیغ و کوتر دوره نقاهت بسیار کوتاهتری دارد. این کوتاه بودن دوره نقاهت به دلیل همین فواید و مزایای لیزر شقاق است. مهمترین مزیت این روش این است که در انتهای جراحی شقاق با لیزر نیازی به استفاده از بخیه نیست، زیرا بافت برش زده شده همزمان با تابش نور لیزر ترمیم نیز می شود.

اکثر بیماران شقاق بعد از لیزر هیچ گونه دردی ندارند. برخی بیماران نیز که شقاق مزمن و گسترده ای را تجربه کرده اند می توانند درد بعد از لیزر شقاق را با یک مسکن ساده آرام نمایند. یکی دیگر از فواید کوتاه بودن این دوره نقاهت این است که احتمال عود شقاق نیز پایین می آید. زیرا بیمار دوره طولانی زخم جراحی باز را تحمل نمی کند و خطر عفونی شدن ناحیه عمل نزدیک به صفر می شود. وقتی زخم جراحی به سرعت ترمیم می شود دیگر فرصتی برای عفونی شدن زخم وجود نخواهد داشت.

همانطور که گفته شد کوتاه بودن دوره نقاهت بعد از لیزر شقاق باعث شده است که بیمار فقط یک شب نیاز به استراحت در منزل داشته باشد. یک روز بعد از لیزر شقاق می توانید به کارهای روزمره خود برسید و نیازی به کمک و همراه نخواهید داشت.
از آنجایی که هندپیش لیزر شقاق تماس مستقیم با بافت بدن بیمار ندارد احتمال انتقال برخی بیماری های عفونی و ویروسی به صفر می رسد. خوشبختانه این نوع لیزر مثل کوتر که با مکانیسم برق کار می کند باعث نکروز و سوختی بافت نمی شود. به این ترتیب آسیبی نیز به بافت سالم اطراف ناحیه شقاق وارد نمی شود. یکی از معایب و عوارض عمل جراحی شقاق بروز عارضه بی اختیاری مقعد می باشد که در جراحی با لیزر پرتوان بروز این عارضه نزدیک به صفر می شود

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *