بیماری های نشیمنگاه

چرا مقعد من همیشه حالت سوزش دارد؟

سوزش مقعد

«چرا مقعد من همیشه حالت سوزش دارد؟» سوال بسیاری از افراد است. در واقع سوزش و خارش مقعد عارضه ای است که اغلب افراد به آن دچار می شوند. این بیماری در اطراف یا داخل مقعد ایجاد می شود که برخی بیماران برای بیان آن هراس دارند. حالت سوزش مقعد بسیار آزاردهنده است و همچنین با توجه به عوامل موثر در ایجاد آن، متفاوت می باشد. حالت سوزش مقعد در تمامی سنین و حتی کودکان وجود دارد. افراد باید در اولین فرصت که با این عارضه روبه‌رو می‌شوند سریعاً برای تشخیص علت دقیق به متخصص جراحی مراجعه کنند.

عوامل تاثیر گذار در ایجاد سوزش مقعد عدم رعایت بهداشت، بیماری سندروم روده تحریک پذیر، غذاهای تند و محرک، التهاب روده، هموروئید شقاق و بیماری پروکتیت می باشد. اولین اقدام برای تشخیص علت سوزش مقعد مراجعه به پزشک متخصص بیماری های مقعدی یا متخصص جراحی ماهر در این زمینه می باشد. پزشک متخصص پس از انجام معاینات بالینی علت این عارضه را تشخیص می دهد. اما ممکن است با انجام معاینات علت دقیق سوزش مقعد مشخص نشود که در این صورت از آزمایشات و روش های تشخیصی مانند سونوگرافی، ام آر آی و کولونوسکوپی استفاده می شود. ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آید که چرا مقعد من همیشه حالت سوزش دارد؟ عوامل تاثیر گذار در ایجاد عارضه سوزش مقعد شامل این عوامل است.

عوامل موثر در ایجاد سوزش در مقعد

این عوامل به سوال« چرا مقعد من همیشه حالت سوزش دارد؟» پاسخ می دهد.

  • بهداشت ناحیه مقعد

رعایت بهداشت این ناحیه از بدن یکی از موضوعات بسیار مهم است؛ زیرا این ناحیه بسیار حساس بوده و تمیز نشدن پوست اطراف مقعد به طور کامل باعث می‌شود که مقدار زیادی میکروب و باکتری در این بخش تجمع کنند و در نهایت باعث تحریکات پوستی و سوزش مقعد شوند. همچنین استفاده از مواد شوینده شیمیایی و یا استفاده از دستمال مرطوب می تواند باعث ایجاد حساسیت و تحریک پوستی و در نهایت سوزش مقعد شود.

  • بیماری های التهابی روده

حالت سوزش مقعد و اینکه شما همیشه در این ناحیه از بدن خود حالت سوزش و خارش داشته باشید ممکن است به دلیل بیماری های روده مانند التهاب و یا سندروم روده تحریک پذیر، کولیت و غیره باشد. پس از معاینات پزشکی و بررسی های لازم توسط پزشک علت این عارضه مشخص میشود. تحریک آنال، ایجاد سوزش در مقعد در برخی موارد به علت مصرف غذاهای تند، کافئین، نوشیدنی های الکلی و غیره می باشد. اما سوزش مقعد در این شرایط به صورت موقتی است و برطرف خواهد شد. این عارضه در داخل روده تورم و التهاب را ایجاد می کند و علائمی مانند درد سوزش را به همراه دارد. پروکتیت و بیماریهای عفونی یکی دیگر از دلایل ایجاد این عارضه است که از رابطه مقعدی و بیماری های التهابی روده به وجود می آید.

  • بواسیر یا هموروئید

هموروئید در اطراف یا داخل مقعد ایجاد می شود و یکی از شایع ترین بیماری های مقعدی است. تورم ناشی از هموروئید در دیواره اطراف مقعد باعث درد، سوزش و در نهایت خونریزی مقعد می شود.

  • شقاق مقعدی

عارضه شقاق یکی از دلایل اصلی سوزش مقعد است و برای بیمار با دردهای طاقت فرسایی همراه است. این بیماری بسیار آزار دهنده است. بیماری شقاق باعث می شود که هنگام دفع، مقعد حالت درد و سوزش زیادی داشته باشد و احساس درد در این زمان بیشتر می شود. بعد از این که زمینه این بیماری توسط پزشک بررسی شد بهترین روش درمانی در نظر گرفته می شود. پس از درمان و کاهش یافتن سوزش مقعد اقدامات زیر را باید برای بیمار انجام داد.

  • رعایت بهداشت ناحیه مقعد
  • استفاده از کمپرس سرد
  • پرهیز غذایی
  • مصرف داروها یا خوراکی های روان کننده
  • مصرف آنتی بیوتیک یا داروهای تخصصی تجویز شده توسط پزشک
Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *