کیست مویی

روش پانسمان بعد از عمل کیست مویی

پانسمان کیست مویی  با توجه به روش عمل متفاوت است. به طور کل عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال به دو روش کلی جراحی باز و بسته انجام می شود. در روش جراحی باز زخم باز گذاشته می شود و در روش بسته زخم با بخیه بسته می شود. روند تعویض پانسمان کیست مویی به روش باز بسیار طولانی و سخت است اما در روش بسته روند تعویض پانسمان خاصی وجود ندارد و سختی و مشقت روش باز را نخواهد داشت.

تعویض پانسمان در جراحی کیست مویی بسته

 پانسمان محلکیست مویی در روش جراحی بسته مانند جراحی باز پیچیده و سخت نیست و سه روز بعد از عمل برداشته می شود. بنابراین تا سه روز به پانسمانی که جراح بر روی زخم شما گذاشته است دست نزنید. برای برخی بیماران که جراحی وسیعی را تجربه کرده اند ممکن است یک درن یا لوله داخل زخم گذاشته شود تا محتویات و ترشحات بعد از جراحی به خوبی از زیر بخیه ها تخلیه و خشک شود. از این درن به خوبی مراقبت کنید که از محل زخم جراحی جدا نشود. بسته به وسعت جراحی متخصص شما زمان مناسبی را تعیین می کند تا برای جدا کردن درن به مطب مراجعه کنید. این مورد را حتما از جراح معالج خود سوال کنید و برای جدا کردن درن سر وقت تعیین شده و بدون تاخیر مراجعه کنید.
معمولا در روز سیزدهم بعد از عمل بخیه اصلی که با جنس پلاستیک است و از زیر زده می شود برداشته خواهد شد. این بخیه پلاستیک از زیر زخم زده می شود تا اثری از بخیه ها بر روی پوست باقی نماند. اگر برش هم با لیزر باشد جای برش نیز باقی نخواهد ماند و طی گذشت زمان اثری از جراحی به جا نمی ماند.
از روز سوم که پانسمان برداشته می شود بیمار می تواند حمام کند و به روند عادی زندگی خود باز گردد.

تعویض پانسمان کیست مویی بعد از جراحی به روش باز

در روش جراحی کیست مویی به روش باز بیمار علاوه بر این که مدت ها درگیر عوارض بعد از عمل خواهد بود باید روزانه داخل زخم با سرم شستشو داده شود و گاز مرطوب داخل زخم گذاشته شود تا زخم از کف پر شده و پوست باید در مرحله آخر بسته شود. بیمار 2 تا 3 ماه به این روند ادامه می دهد. برخلاف روش بسته بعد از جراحی کیست مویی به روش باز بیمار مدت ها باید از انجام فعالیت های سنگین و نشستن خودداری کند تا زخم پر شود. تعویض پانسمان از یک روز بعد از عمل انجام می شود و بیار به طور معمولا قادر نیست به تنهایی این را انجام دهد.
با توجه به نکاتی که درباره تعویض پانسمان کیست مویی گفته شد به این نتیجه خواهیم رسید که دوره نقاهت بعد از جراحی کیست مویی به روش باز بسیار طولانی تر از روش بسته است. در نظر داشته باشید هرچه دوره نقاهت پس از جراحی هرگونه بیماری کوتاهتر باشد احتمال عود و آسیب و عوارض بعد از عمل بسیار کوتاهتر خواهد بود. بنابراین از پزشک خود بخواهید روشی که کوتاهترین دوره نقاهت را دارد برای شما انتخاب کند همچنین توصیه می شود جراحی کیست مویی با لیزر انجام شود تا از فواید لیزر نیز سود ببرید و گرفتار عوارض جراحی با تیغ جراحی نشوید.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *